mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Rachunki za prąd i gaz w 2018 r. – zapłacimy mniej czy więcej?

  posted on 19 grudnia 2017 / IN Blog /

  Urząd Regulacji Energetyki po raz kolejny zatwierdził taryfy dla największych krajowych firm energetycznych.

  Nieznaczne zmiany cen energii

  Przypomnijmy, że na wysokość rachunków płaconych przez obiorców końcowych składa się kilka stawek zawartych w dwóch głównych pozycjach – opłacie za dystrybucję energii oraz za samą energię.

  Najnowsze taryfy zakładają nieznaczny średni spadek opłat dystrybucyjnych (-0,8%) dla wszystkich grup odbiorców, co – jak wyjaśnia URE – wynika głównie z niższej stawki opłaty OZE, wynoszącej w 2018 r. 0,00 zł/MWh. Natomiast podlegające regulacji taryfy dla największych sprzedawców „z urzędu” dla grupy taryfowej G (gospodarstw domowych) wzrosną średnio o 0,5%. Zatem w związku z decyzją URE, odbiorcy indywidualni nie powinni oczekiwać większych zmian cen na otrzymywanych rachunkach.

  Aktualizacja! W styczniu, w związku z wejściem rozporządzenia Ministerstwa Energii wprowadzającego tzw. taryfę nocną (mającą na celu stymulację gospodarstw domowych do zużywania większej ilości energii elektrycznej w godzinach 22:00 – 6:00), URE zdecydował o możliwości obniżenia stawki opłaty zmiennej, wchodzącej w skład opłaty dystrybucyjnej. Niższa stawka obowiązywać będzie tylko w odniesieniu do zużytej energii przewyższającej zużycie w analogicznym okresie rozliczeniowym roku poprzedniego.

  Ceny dla większych odbiorców energii elektrycznej – firm i instytucji w grupach A,B i C od 2008 r. nie podlegają taryfikacji URE, w związku z czym dostawcy mają większą swobodę w ich kształtowaniu. Wybierając sprzedawcę powinniśmy pamiętać, że mechanizm rynkowy korzystnie przekłada się oferty mniejszych spółek obrotu, często proponujących znacznie korzystniejsze warunki umów od dostawców „z urzędu”. Dlatego wszystkich przedsiębiorców zapraszam do zapoznania się z ofertą FITEN na sprzedaż energii dla biznesu, a także do kontaktu!

  Ceny gazu bez mian

  Z końcem roku URE zatwierdził również wysokość taryf dla dwóch największych podmiotów z rynku gazu, jednak i tutaj odbiorcy nie powinni oczekiwać większy zmian. W zakresie taryf dla gospodarstw domowych, zarówno ceny gazu, jak i opłaty abonamentowe składające się na wysokość rachunków, pozostaną bowiem na dotychczasowym poziomie. Decyzja ta obowiązywać będzie do końca marca br.

  Jeżeli chodzi o ceny gazu dla firm, przypomnijmy że od 1 października nie są one objęte obowiązkiem zatwierdzania przez URE. Jest to rezultat wejścia w życie przepisów zakładających stopniową rezygnację z regulacji cen gazu ziemnego. 1 stycznia 2017 r. z obowiązku zatwierdzania taryf zwolnione zostały m. in. firmy sprzedające gaz na rynku hurtowym. Zniesienie taryf na gaz dla gospodarstw domowych ma nastąpić za 6 lat, z dniem 1 stycznia 2024 r.

  Podobnie jak na rynku energii elektrycznej, stopniowa deregulacja rynku gazu sprzyja rozwojowi konkurencji, co przekłada się wzrost atrakcyjności ofert oraz na umacniane pozycji alternatywnych dostawców. Z pełną ofertą FITEN na gaz dla firm, zapoznać można się na naszej stronie internetowej.

  W przypadku pytań dotyczących rynku energii i gazu, a w szczególności procesu zmiany sprzedawcy, zapraszam do kontaktu energia@fiten.pl oraz pod numerem telefonu 32 775 94 64.

  Krzysztof Czajka

  Członek Zarządu FITEN SA

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI