mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Panele słoneczne, czyli darmowa i czysta energia dla firm

  posted on 18 sierpnia 2016 / IN Blog /

  Rozwiązania fotowoltaiczne cieszą się w Polsce rosnącą popularnością jako ekologiczne oraz ekonomiczne źródło energii. Znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach i instytucjach, dla których mogą być źródłem istotnych oszczędności. Poniżej przyjrzyjmy się najważniejszym korzyściom płynącym z montażu instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie.

  Systemy fotowoltaiczne są instalacjami umożliwiającymi pozyskanie czystej oraz bezpłatnej energii słonecznej, a następnie przetworzenie jej na prąd elektryczny. Rozwiązania te zyskują wśród odbiorców energii coraz większą popularność, przede wszystkim z uwagi na uniwersalność oraz możliwą do uzyskania kontrolę nad kosztami energii elektrycznej. Ze względu na swój proekologiczny charakter, fotowoltaika – podobnie jak inne odnawialne źródła energii – jest również chętnie wspierana przez rządy wielu rozwiniętych państw, m. in. Unii Europejskiej.

  O wzroście popularności fotowoltaiki w naszym kraju świadczy nie tylko zmieniający się krajobraz, w którym coraz częściej możemy dostrzec zainstalowane na dachach budynków instalacje fotowoltaiczne. Potwierdzają to również statystyki rynkowe Urzędu Regulacji Energetyki[1], zgodnie z którymi łączna zainstalowana moc elektrowni słonecznych na koniec 2015 r. wyniosła w Polsce 71 tys. MW, co oznacza blisko 240% wzrostu względem 21 tys. MW z końcem 2014 r. Warto również dodać, że z końcem 31 marca 2016 r., z energii słonecznej w Polsce generowane było już blisko 88 tys. MW, co obrazuje wysoką dynamikę zmian oraz chłonność całego rynku, którym towarzyszy również systematyczny spadek cen instalacji kolektorów słonecznych.

  Panele słoneczne w przedsiębiorstwie

  Potencjał energii słonecznej dostrzega obecnie wiele przedsiębiorstw decydujących się na montaż instalacji. Fotowoltaika wykazuje bowiem szereg cech, czyniących z niej atrakcyjną inwestycję. Do najważniejszych korzyści możemy zaliczyć:

  – Oszczędności oraz zabezpieczenie przed podwyżkami prądu – zastosowanie fotowoltaiki pozwala na uniezależnienie się od kosztów „konwencjonalnej” energii oraz istotne obniżenie wydatków przedsiębiorstwa na ten cel, dając jednocześnie przedsiębiorcy większą kontrolę nad poziomem kosztów. Dla przykładu – oferta FITEN Solar zakłada nawet 75% obniżki opłat za energię w skali roku, wynikającej z montażu instalacji fotowoltaicznej

  – Ekologia – w przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii, w wyniku użytkowania systemu fotowoltaicznego do atmosfery nie są emitowane żadne szkodliwe związki, w tym dwutlenek węgla. Wykorzystanie paneli słonecznych jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym, którego rozpowszechnienie w szerszej skali ma korzystny wpływ na środowisko naturalne.

  – Samoobsługa – system fotowoltaiczny to komfort i prostota użytkowania. Do sprawnego działania nie wymaga ingerencji użytkownika i jest całkowicie bezobsługowy. Wszystkie procesy obsługi oraz sterowania instalacją  przebiegają automatycznie, natomiast koszty eksploatacji są bardzo niskie.

  – Uniwersalność – instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana niemal na wszystkich typach budynków, niezależnie czy jest to niewielki punkt usługowy, czy duży zakład produkcyjny. Nawet w przypadku braku możliwości montażu na ścianie lub dachu budynku, projekt może przewidywać montaż paneli na terenach przyległych, wykorzystując dedykowane konstrukcje. Instalacja może również zostać łatwo zmodyfikowana oraz rozbudowana.

  Możliwość sprzedaży nadwyżek energii – montowane w przedsiębiorstwach instalacje fotowoltaiczne mogą działać samodzielnie, magazynując energię i przekazując prąd bezpośrednio do zasilanych urządzeń (tzw. system off-grid), ale mogą również zostać podłączone do sieci energetycznej (system on-grid), umożliwiając odbiorcom sprzedaż nadwyżek wytworzonej energii.

  Długa żywotność i długoletnia gwarancja – instalacja jest bezpieczna, niezawodna i bezawaryjna. W przypadku rozwiązań FITEN Solar, gwarancja na moc wyjściową wynosi 25 lat.

  Minimum pracy, maksimum korzyści

  Firmy oferujące rozwiązania fotowoltaiczne, świadczą zazwyczaj kompleksową obsługę inwestycji, ograniczając udział odbiorcy do minimum. Dla przykładu – usługa FITEN Solar obejmuje wszystkie czynności związane z uruchomieniem mniejszej lub większej elektrowni słonecznej w przedsiębiorstwie – począwszy od audytu energetycznego, stworzenia projektu i wyceny, po montaż i podłączenie instalacji do sieci energetycznej oraz sieci klienta. W naszym przypadku FITEN dostarcza również wszelki niezbędny sprzęt, w zależności od rodzaju instalacji obejmujący m. in. panele słoneczne, inwertery, elementy mocowania, okablowania oraz zabezpieczeń. Bierze również odpowiedzialność za dopełnienie wszelkich formalności i pozyskanie zezwoleń, oferując także wsparcie w kwestii dofinansowania. Dla potencjalnego odbiorcy, montaż i uruchomienie systemu fotowoltaicznego w przedsiębiorstwie nie powinno więc stanowić żadnego problemu.

  Panele słoneczne stanowią inwestycję, którą powinien rozpatrzyć każdy przedsiębiorca. Wszystkim odbiorcom szukającym możliwości obniżenia kosztów energii elektrycznej w przedsiębiorstwie, wyszliśmy naprzeciw oferując usługę FITEN Solar obejmującą kompleksową obsługę inwestycji w fotowoltaikę. W celu zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, zapraszam do odwiedzenia dedykowanej strony internetowej, a także do kontaktu pod nr (32) 438 99 90 lub adresem e-mail solar@fiten.pl.

   

  Krzysztof Czajka

  Członek Zarządu FITEN SA

  [1] http://www.ure.gov.pl/pl/rynki-energii/energia-elektryczna/odnawialne-zrodla-ener/potencjal-krajowy-oze/5753,Moc-zainstalowana-MW.html

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI