mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Jak obniżyć rachunki za prąd w małej firmie?

  posted on 4 czerwca 2019 / IN Blog /

  W dobie rosnących cen energii elektrycznej wielu przedsiębiorców szuka sposobu na redukcję kosztów zużycia.  Poniżej przyglądamy się kilku prostym do wdrożenia działaniom, które mogą być źródłem cennych oszczędności.

  1. Dostosowanie taryfy

  Jednym ze sposobów na oszczędności może być analiza poboru i dostosowanie taryfy do charakteru faktycznego zużycia. Dla przykładu – jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz mały lub średni biznes usługowy lub handlowy, zapewne korzystasz z taryfy C. Być może jest to taryfa C11, w której obowiązuje jedna dobowa stawka za energię,  kiedy w rzeczywistości twoja firma wykazuje największe zużycie poza godzinami szczytu? W takiej sytuacji korzystniejsze byłoby przejście na taryfę C12 z niższą ceną energii poza szczytem.

  Warto zatem zbadać, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na energię w firmie i jeżeli może być to źródłem potencjalnych oszczędność – rozważyć zmianę taryfy. W celu rzetelnej analizy zużycia i dostosowania oferty najprościej jest skontaktować się z opiekunem klienta z firmy energetycznej.

  1. Oszczędne zużycie

  Duży wpływ na poziom zużycia prądu w firmie może mieć wprowadzenie drobnych inwestycji i zmian w codziennej pracy zespołu. Przykładowymi obszarami, w których można szukać potencjalnych oszczędności są:

  • oświetlenie – modernizacja i inwestycja w oświetlenie LED lub energooszczędne świetlówki. Powinno się też pamiętać się o gaszeniu światła, gdy go nie potrzebujemy i w tak dużym stopniu, jak to możliwe – korzystać ze światła naturalnego.
  • klimatyzacja – starajmy się unikać jej włączania, kiedy nie jest to konieczne i nie przesadzać ze zbyt niską temperaturą. Na poprawę działania klimatyzacji i niższe koszty energii wpłynie szczelne zamykanie okien
  • nawyki pracowników – warto uświadomić zespół i odpowiednio poinstruować w sprawie świadomego korzystania z energii elektrycznej. Każdy powinien dbać o wyłączanie światła i urządzeń biurowych, kiedy są one nieużywane (np. na noc), racjonalnie korzystać z klimatyzacji i ogrzewania, urządzeń w kuchni i innego sprzętu. Są to drobne nawyki, których wdrożenie może mieć spory wpływ na wysokość rachunków za energię.
  1. Gwarancja stałej ceny

  Skutecznym sposobem na ograniczenie negatywnego wpływu wzrostu cen może być skorzystanie z gwarancji stałej ceny, czyli oferty, w której firma płaci jednakową cenę energii przez cały okres obowiązywania umowy. Firmy korzystające z tego rozwiązania mogą zabezpieczyć się przed nagłymi wzrostami cen na rynku energii i łatwiej planować przyszłe koszty.

  1. Zmiana sprzedawcy energii

  Zmiana sprzedawcy jest jednym z podstawowych rozwiązań dostępnych odbiorcom szukającym oszczędności z tytułu niższych kosztów energii elektrycznej. Decyzja ta może być szczególnie opłacalna w przypadku firm i odbiorców instytucjonalnych, gdzie koszty zużycia są wyższe niż w przypadku gospodarstw domowych.

  Odbiorcy końcowi nie są uzależnieni od sprzedawców „z urzędu” – na rynku działa wiele mniejszych, wyspecjalizowanych podmiotów, które często oferują warunki korzystniejsze od czołowych firm energetycznych. Dlatego też klienci chętnie korzystają z prawa swobodnego wyboru sprzedawcy – do końca 2018 r. takich zmian było ponad 800 tys.

  Wszystkich Czytelników szukających sposobu na niższe zużycie energii w firmie zapraszamy do zapoznania się z propozycją FITEN w zakresie sprzedaży energii elektrycznej. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu: 32 775 94 64, energia@fiten.pl

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI