mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Ile zapłacimy za prąd w 2019 r.?

  posted on 1 lutego 2019 / IN Blog /

  Mimo, iż początek roku dawno za nami, odbiorcy końcowi energii elektrycznej wciąż nie mają pewności co do ostatecznych cen energii, które będą pojawiać się na rachunkach. Jest to związane z zeszłorocznym, gwałtownym wzrostem cen na rynku hurtowym oraz rządową odpowiedzią w postaci ustawy zamrażającej ceny energii. Niestety, nie jest jeszcze wiadome, jak ten mechanizm ma działać w praktyce.

  W ubiegłym roku doświadczyliśmy dynamicznego wzrostu cen energii na rynku hurtowym. Spowodowane były m. in. rosnącymi cenami węgla oraz uprawnień do emisji CO2. W polskich warunkach, w których energetyka oparta jest przede wszystkim na węglu, miało to bardzo dotkliwy wpływ na koszt wytwarzanej energii elektrycznej i w konsekwencji – na ceny kształtujące się na Towarowej Giełdzie Energii.

  Cena kontraktu (energia elektryczna) na 2019 r. w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2018 r., źródło: TGE

   

  Obserwując rosnące ceny hurtowe, rynek od dłuższego czasu spodziewał się nieuchronnych podwyżek cen dla odbiorców końcowych – zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Na sytuację na giełdzie oraz na zagrożenie wysokim wzrostem rachunków zareagowały państwowe władze, m. in. podnosząc do poziomu 100% obligo giełdowe (czyli zobowiązanie wytwórców do sprzedaży energii na rynku hurtowym), w celu upłynnienia i ustabilizowania rynku, a także zapobiegnięcia nieuzasadnionym wzrostom cen. Ale to nie wszystko – z końcem roku wprowadzono szereg bardziej rewolucyjnych rozwiązań.

  Rząd zamraża ceny

  1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 grudnia 2018 r., zakładająca ustalenie cen energii dla odbiorców końcowych na poziomie cenników z dnia 30 czerwca, czyli de facto zamrażająca ceny energii.

  Ustawa przewiduje m. in. utworzenie funduszu, który ma rekompensować różnicę w cenach dla spółek energetycznych z budżetu państwa. Rachunki dla klientów mają zostać utrzymane na poziomie cen z końca czerwca ubiegłego roku m. in. poprzez: obniżenie akcyzy (o 75%), zmniejszenie opłaty przejściowej oraz utrzymanie opłaty dystrybucyjnej na poziomie nie wyższym niż na dzień 31 grudnia 2018 r. Stawki za energię czynną i opłaty handlowe w 2019 r. nie mogą natomiast przekroczyć stawek zawartych w cenniku danego sprzedawcy na dzień 30 czerwca 2018 r.

  Ustawowa obniżka cen za prąd obejmuje wszystkie grupy odbiorców – gospodarstwa domowe oraz firmy – i odnosi się do umów zawartych po 30 czerwca 2018 r., przy założeniu, że 1) umowy te zakładają cenę wyższą od poprzednich umów z danym sprzedawcą; 2) w przypadku, gdy odbiorcy pierwszy raz wiążą się danym sprzedawcą – umowy zakładają cenę wyższą niż podana w cenniku na dzień 30 czerwca 2018 r. Zmiany uwzględniające nowe ceny mają być wprowadzone do obowiązujących umów do 1 kwietnia 2019 r.

  Ceny energii w 2019 r. wciąż nie są jasne

  Mimo wejścia w życie nowych przepisów już z początkiem roku, wciąż nie jest wiadome, jak będą one działały w praktyce. Nie udało się jeszcze wypracować praktycznych rozwiązań i mechanizmów godzących interesy budżetu państwa, firm energetycznych, jak i samych odbiorców. W związku z tym, nie pojawiły się również odpowiednie rozporządzenia wykonawcze do ustawy.

  Ponadto pojawiają się wątpliwości dotyczące zgodności proponowanych rozwiązań z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi m. in. pomocy publicznej. Kształt ustawy budzi też zastrzeżenia Urzędu Regulacji Energetyki, odpowiadającego za taryfikację cen. Rząd zapowiedział nowelizację ustawy, choć jej szczegóły nie są znane.

  Podczas gdy ostateczny kształt działań zaradczych zaproponowanych przez rząd wciąż nie jest znany, odbiorcy końcowy otrzymują już rachunki ze spowodowanymi sytuacją rynkową wyższymi stawkami za prąd. Sytuacja ta budzi dużą niepewność na rynku, przede wszystkim wśród firm energetycznych i samych odbiorców, którzy nie wiedzą jak renegocjować i konstruować wzajemne umowy. W chwili obecnej pozostaje baczne obserwowanie sytuacji dotyczącej cen prądu w 2019 r., która wciąż nie jest jasna.

  W przypadku pytań dotyczących rynku energii lub oferty FITEN, serdecznie zapraszam do kontaktu zapraszam do kontaktu energia@fiten.pl oraz pod numerem telefonu 32 775 94 64.

  Krzysztof Czajka, Członek Zarządu FITEN S.A.

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI