mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Ceny energii – czy będą rosły?

  posted on 30 czerwca 2018 / IN Blog /

  Z końcem maja na Towarowej Giełdzie Energii doświadczyliśmy rekordowych cen kontraktów na energię elektryczną, wieńczących ich kilkumiesięczne wzrosty. Wprawdzie poziomy te nie utrzymały się długo, istnieją jednak przesłanki wskazujące, że ceny energii pozostaną w trendzie wzrostowym. Czy sytuacja na rynku hurtowym dotknie tez odbiorców końcowych?

  Jak wspominaliśmy na naszej stronie, w końcówce maja ceny kontraktów bazowych na przyszłe kwartały 2018 r. przekroczyły 320 zł/MWh, natomiast kontrakty na III kwartał bieżącego roku z dostawą w godzinach szczytu kosztowały nawet 440 zł/MWh, co oznaczało niemal dwukrotny wzrost rdr.

  Rynek szuka przyczyn

  Wśród potencjalnych przyczyn gwałtownych wzrostów analitycy wymieniają m. in. rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, rosnące ceny węgla kamiennego, a także oczekiwania rynku wobec popytu na energię w gorącym okresie letnim. Przesłanki te nie były wystarczające dla Urzędu Regulacji Energetyki, który uruchomił postępowania, mające wyjaśnić nietypowe poziomy cen kontraktów terminowych i ocenić, czy na rynku nie doszło do manipulacji. Zawiadomienia dotyczące „podejrzanych” transakcji trafiły również do Komisji Nadzoru Finansowego.

  Cena kontraktów bazowych na III (ciemnoszary) i IV (szary) kwartał 2018 r. w okresie 3.04-29.06.2018 r. (Źródło: TGE https://wyniki.tge.pl/wyniki/rtee/wykresy/)

   

  Energia będzie drożeć?

  Rekordowe ceny kontraktów na przyszłe okresy bieżącego roku nie utrzymały się długo i z początkiem czerwca wykazały dość szybki spadek. Na rynku pojawiają się jednak głosy, że ceny te – mimo wszystko – kontynuować będą tendencję wzrostową. Ma na to wpłynąć m. in. dalsza zwyżka cen węgla kamiennego oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

  Na przyszłe poziomy cen hurtowych energii oddziaływać będzie również specyfika krajowego rynku hurtowego, cechującego się stosunkową niską płynnością – a pamiętajmy, że takich warunkach nawet niewielkie wolumeny obrotu mogą istotnie wpływać na zachowanie cen. Wprawdzie wciąż obowiązuje obligo giełdowe (zmuszające producentów do sprzedaży giełdzie określonej części wytworzonej energii), jednak na rynku pojawiają się głosy, że jego obecny poziom 30% nie zapewnia odpowiedniej płynności, co w warunkach wyższego popytu przekłada się na szybszy wzrost cen.

  Cena kontraktu bazowego na 2019 r. w okresie 06.2017-06.2018 (Źródło: TGE https://wyniki.tge.pl/wyniki/rtee/wykresy/)

   

  Rynek hurtowy ważny dla każdego

  Sytuacja na rynku hurtowym, w tym poziomy cen kontraktów terminowych, ma duża znaczenie dla odbiorców końcowych. Cena energii na giełdzie stanowi bowiem kluczowy element ceny oferowanej ostatecznie klientom przez spółki obrotu. Do pozostałych składowych można zaliczyć m. in. koszty świadectw wytworzenia, akcyzę, koszty bilansowania, czy marżę sprzedawcy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

  Choć na samą wysokość cen kontraktów na giełdzie odbiorcy końcowi nie mają dużego wpływu, pozostaje im jednak swoboda swobodnego wyboru sprzedawcy. Firmy zajmujące się sprzedażą energii mają zróżnicowane oferty, a wybór tej najkorzystniejszej, może złagodzić potencjalnie negatywne skutki sytuacji na giełdzie. Wszystkich przedsiębiorców zachęcam zatem do zainteresowanie się ofertą FITEN i kontaktu – telefonicznie: 32 775 94 64 lub mailowo: energia@fiten.pl.

  Krzysztof Czajka

  Członek Zarządu FITEN SA

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI