mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Od kogo najlepiej kupić energię elektryczną dla firmy?

  posted on 26 sierpnia 2014 / IN Blog /

  Na polskim rynku energetycznym aktywnie działa obecnie blisko 100 sprzedawców energii dla firm. Jak spośród ich propozycji wybrać najkorzystniejszą ofertę dla swojego przedsiębiorstwa?

  Teoretycznie najtaniej byłoby kupić energię bezpośrednio od jej wytwórcy. Praktycznie, ze względów prawnych nie jest to możliwe. Pozostają więc trzy możliwości:

  • Zakup energii od przedstawiciela producenta energii,
  • Zakup energii od firmy, która zajmuje się obrotem energią na rynku hurtowym – takiej jak FITEN SA,
  • Zakup energii od pośrednika, czyli firmy która specjalizuje się w sprzedaży energii od kilku sprzedawców i działa jak broker (można tu zaliczyć także grupy zakupowe).

  Niestety nie ma reguły, która grupa sprzedawców oferuje energię elektryczną najtaniej. Oferta taryfowa firm różni się w danym momencie w zależności od sytuacji na rynku hurtowym energii, ale również od potrzeb samego odbiorcy.

  Sprawdź jacy sprzedawcy działają na Twoim terenie

  W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, którzy sprzedawcy oferują energię w regionie działania Twojej firmy, tzn. kto ma podpisaną Generalną Umowę Dystrybucyjną na sprzedaż energii z regionalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Takich operatorów jest w Polsce kilkudziesięciu, w tym pięciu dużych:

  • ENERGA -Operator S.A.
  • ENEA Operator Sp. z o.o.
  • RWE Stoen Operator Sp. z o.o.
  • TAURON Dystrybucja S.A.
  • PGE DYSTRYBUCJA S.A.

  Listę współpracujących z nimi sprzedawców można sprawdzić na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

  Na przykład FITEN ma podpisane umowy na sprzedaż energii ze wszystkimi dużymi dystrybutorami i 17 lokalnymi, więc może zaoferować prąd firmom na terenie całej Polski.

  Porównaj ceny energii

  Po takiej selekcji wybór nadal pozostaje bardzo szeroki. Kolejnym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę jest cena. O składowych ceny energii pisaliśmy nieco wcześniej. Przypomnę więc tylko, że przy porównaniu ofert liczy się tylko cena energii czynnej za 1 MWh (opłata dystrybucyjna jest regulowana przez URE dla każdego regionu energetycznego z osobna).

  Oferty sprzedawców można zwykle sprawdzić na ich stronach internetowych (mają obowiązek je tam zamieszczać), albo poprosić ich bezpośrednio o propozycje. Pozyskanie danych od wszystkich może być bardzo czasochłonne, warto więc skupić się na kilku wybranych, których marki są nam znane.

  Pewną pomocą we wstępnym określeniu oferty atrakcyjnej cenowo mogą być internetowe porównywarki cen energii. Bazują one na oficjalnych cennikach sprzedawców energii. Mają jednak kilka wad:

  • Zawierają taryfy ogólne, nie uwzględniające specyfiki zużycia w firmie klienta.
  • Są aktualizowane średnio raz w miesiącu lub rzadziej, więc mogą zawierać nieaktualne dane.
  • Uwzględniają oferty tylko niewielu wybranych sprzedawców energii, na pewno tych największych, niekoniecznie najtańszych.

  Porównywarka cen może być jednak bardzo użyteczna, jeśli chcesz zorientować się w ogólnej ofercie na rynku lub negocjować taryfę ze swoim dotychczasowym sprzedawcą lub takim, który sam się do Ciebie zgłosił.

  Uważaj na ukryte koszty

  Analizując oferty, oprócz ceny energii za 1 kWh lub 1 MWh sprawdź dodatkowe koszty i opłaty np. opłatę handlową, koszty operacyjne za zmianę taryfy. Sprzedawcy w rozmowach z klientami rozmaicie je uzasadniają, np. jako opłaty za ryzyko w przypadku zmian cen energii na rynku hurtowym, gdy w ofercie jest stała cena przez okres trwania umowy.

  Przy niewielkim zużyciu energii może się okazać, że dodatkowe opłaty pochłoną lub przewyższą zysk z obniżenia stawki za jednostkę zużytej energii.

  Bezpieczeństwo dostaw energii

  Najlepiej kupuj energię od sprzedawcy, który ma już pewne doświadczenie na rynku, działa od kilku lat i może się pochwalić stałym portfelem klientów. Nie mam tu na myśli tylko największych firm energetycznych. Rynek jest pełen również mniejszych sprzedawców i przedstawicieli, którzy oferują korzystne warunki umowy. W samych Katowicach od początku 2014 r. zaczęło działać 3 nowych sprzedawców energii. Fiten jest firmą średniej wielkości jak na rynek energetyczny, jednak aktywnie i z powodzeniem działa na rynku hurtowym i detalicznym energii elektrycznej już od 2007 roku, a od 2011 roku spółka jest notowana na New Connect.

  Szczególną uwagę należy zwrócić na sprzedawców, którzy są bardzo mali, nowi na rynku, są tzw. start-upami z niewielkim doświadczeniem. W ich przypadku ryzyko podpisania umowy jest nieco większe. Jeśli kupujesz od pośrednika, sprawdź dokładnie, jaką firmę reprezentuje (za czyj prąd będziesz płacić).

  Nie oznacza to jednak, że jeśli sprzedawca energii zniknie z rynku zostaniemy nagle całkiem odcięci od prądu. Klient jest zabezpieczony ustawowo. Za płynność dostaw energii i stałe zasilanie odpowiada regionalny dystrybutor. Jednak może się okazać, że zakup energii od tego rezerwowego źródła będzie znacznie droższy, a poszukiwanie nowego sprzedawcy na szybko – kłopotliwe.

  Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z procesem zmiany sprzedawcy, napisz do mnie:

  zmianasprzedawcy@fiten.pl lub blog@fiten.pl


  Krzysztof Czajka
  Dyrektor ds. Sprzedaży w FITEN SA

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI