mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Kiedy opłaca się zmienić sprzedawcę energii?

  posted on 15 lipca 2014 / IN Blog /

  Od 1 lipca 2007 r. możemy dowolnie wybrać sprzedawcę energii (od 2013 r. również osoby prywatne). Na zmianę sprzedawcy wg danych URE do końca sierpnia 2013 r. zdecydowało się prawie 87 tys. odbiorców biznesowych i instytucjonalnych oraz 108 tys. klientów indywidualnych. Jak wybrać odpowiedni moment na zmianę sprzedawcy?

  Zmiana sprzedawcy energii jest opłacalna w zdecydowanej większości przypadków. Klienci oszczędzają od kilku do kilkunastu kilkudziesięciu procent, w zależności od obecnie płaconej stawki i posiadanej taryfy. Często zadają sobie jednak pytanie, kiedy najlepiej to zrobić, by zyskać najwięcej? Czy lepszy jest początek, czy może koniec roku? Czy czekać na zakończenie terminu obecnie obowiązującej umowy, czy zawrzeć umowę terminową na okres przyszły?

  W którym okresie roku zmienić sprzedawcę?

  Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy zmiana sprzedawcy prądu jest najkorzystniejsza na początku, w środku czy na końcu roku. Wolny rynek energii obowiązuje w Polsce zaledwie od kilku lat i nie można jeszcze mówić o jednoznacznym trendzie. Były lata, kiedy cena energii na rynkach hurtowych (od której w największym stopniu zależy cena prądu, jaką zapłaci odbiorca) była najniższa w pierwszym kwartale, i takie, kiedy spadła pod koniec roku.

  Z moich doświadczeń wynika, że… każdy moment na zmianę jest dobry. Wystarczy, żeby sprzedawcy zaczęli o klienta konkurować. Wówczas z różnych ofert można wybrać najkorzystniejszą, lepszą od warunków, na jakich kupujemy energię w chwili obecnej.

  Zmiana sprzedawcy niezależna od terminu obecnej umowy na dostawę prądu

  Proponuję zacząć od wysłania zapytania o ofertę do kilku sprzedawców. Zdecydowana większość sprzedawców energii cały proces zmiany przeprowadza za klienta, więc specjalistyczna wiedza nie jest potrzebna. Istotne jest, ile klient teraz płaci, a ile może płacić po zmianie umowy.

  Nie trzeba czekać do terminu zakończenia obecnej umowy. Nie trzeba też od razu rozwiązywać umowy ze swoim obecnym sprzedawcą. Nową umowę możemy podpisać z terminem obowiązywania od wybranej daty w przyszłości (najczęściej z maksymalnie 2-letnim wyprzedzeniem), np. od sierpnia 2015 roku. Są klienci, którzy teraz podpisują umowy na dostawę prądu na rok 2016.

  Obecnie standardem są umowy na krótkie okresy – rok lub 2 lata. O zmianie można więc pomyśleć z wyprzedzeniem. Natomiast jeśli obecna umowa była podpisana na długi czas i przewiduje kary umowne za jej wcześniejsze rozwiązanie, warto przeliczyć, czy zmiana sprzedawcy nawet przy uwzględnieniu tych kar umownych, nie będzie bardziej opłacalna niż pozostawanie przy obecnej wysokiej stawce za prąd.

  Sytuację firmy w mojej opinii warto zweryfikować przynajmniej raz na rok, kiedy przygotowujemy budżet na kolejny okres.

  Czy gwarantowana cena energii się opłaca?

  Proponowane obecnie warunki sprzedaży energii podmiotom biznesowym mogą przewidywać gwarancję niezmienności ceny przez cały okres obowiązywania umowy. Tak jest np. w przypadku oferty FITENU Absolutna Gwarancja Ceny. Nasi Klienci czasami zadają pytanie, czy to jest na pewno dla nich korzystne. Jeśli ceny energii będą z czasem spadać, może się zdarzyć, że kwota, jaką zapłacą, zagwarantowana w kontrakcie terminowym, będzie nieco wyższa niż wynikająca z aktualnych cen na rynku hurtowym.

  To prawda. Ale gwarancja działa w obie strony. Jeśli ceny na rynku hurtowym nawet znacząco pójdą górę, klient nie zapłaci więcej niż przewiduje umowa. Ryzyko tej zmiany i ewentualną stratę z tego tytułu, poniesie sprzedawca energii.

  Działa tutaj taka sama zasada, jak w przypadku np. zakupu wakacyjnej wycieczki zagranicznej. Możemy czekać z zawarciem umowy z biurem podróży, licząc na to, że cena w ofercie last minute będzie niższa. Ale jeśli wszystkie miejsca zostaną wysprzedane w cenie regularnej i w terminie naszego urlopu możliwe będą tylko noclegi w droższym hotelu, w rezultacie zapłacimy więcej.

  Oczywiście są sprzedawcy, którzy proponują klientom cenę zmienną, opartą o bieżący rynek hurtowy. Ale jest to oferta skierowana przede wszystkim do klientów bardzo dużych, którzy mają odpowiednie służby, które te ceny śledzą.

  Kiedy kupować energię?

  W mojej opinii najważniejsze jest zaplanowanie wydatków. Proponuję zakup energii wtedy, kiedy cena za prąd proponowana przed sprzedawcę jest dla nas akceptowalna. Dobry moment jest również wówczas, kiedy można skorzystać z rekomendacji swojego opiekuna, który w przejrzysty sposób pokaże trendy rynkowe.


  Krzysztof Czajka
  Dyrektor ds. Sprzedaży w FITEN SA

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI