mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  Blog, 19 września 2018 Drożejąca energia – czy i jak wpłynie na firmy?

  posted on 19 września 2018 / IN Blog /

  Od kilku miesięcy doświadczamy dynamicznego wzrostu hurtowych cen energii na TGE. Sytuacja na rynku kontraktów terminowych nie pozostanie bez wpływu na przedsiębiorstwa, które – w przypadku utrzymania się tej tendencji – będą musiały płacić więcej za prąd. Dlaczego energia drożeje i czy można temu zaradzić?

  Ceny kontraktów na Towarowej Giełdzie Energii rosną nieprzerwanie od kilku miesięcy. Z końcem czerwca informowaliśmy o rekordowych poziomach cen na przyszłe kwartały 2018 r., które były niemal dwukrotnie wyższe wobec analogicznego okresu przed rokiem. Mocne wzrosty obserwujemy także w cenach kontraktów na 2019 r., które powoli dobijają do 300 PLN/MWh. 18 września ubiegłego roku cena kontraktu z dostawą w 2019 r. wynosiła 170 PLN/MWh. Dziś przekracza ona 293 PLN/MWh/. Oznacza to, że firmy kontraktujące dziś energię ma giełdzie na przyszły rok, muszą liczyć się z kosztami o 70% wyższymi niż we wrześniu 2017 r.

  Cena kontraktu na 2019 r. na przestrzeni 12 miesięcy, do dnia 18.09.2018. Źródło: TGE

  Cena kontraktu na 2019 r. na przestrzeni 12 miesięcy, do dnia 18.09.2018. Źródło: TGE

  Czemu ceny energii rosną?

  Wśród głównych przyczyn notowanych wzrostów cen energii najczęściej wskazywany jest wzrost cen węgla, a także dynamicznie drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które kosztują dziś ok. 20 EUR za tonę, co oznacza blisko trzykrotny wzrost rdr. Jako że polska energetyka oparta jest właśnie na węglu, a elektrownie węglowe są jednymi z największych emitentów CO2, wzrost cen surowca i uprawnień jest dla niej bardzo odczuwalny i w rezultacie przekłada się na koszt wytwarzanej energii elektrycznej.

  Co istotne, warunkach rozwijających się gospodarek, rosnącej produkcji i zapotrzebowania na energię, ceny uprawnień do emisji, których cena kształtuje się w oparciu o podaż i popyt, mogą dalej drożeć. Dodatkowo, istotnym czynnikiem są rosnące temperatury i częste fale upałów w miesiącach letnich, przekładające się na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Sytuacja ta stanowi wyzwanie zarówno dla producentów, jak i wszystkich odbiorców końcowych.

  Cena uprawnień do emisji CO2 (EUR za tonę) na przestrzeni 12 miesięcy, do dnia 18.19.2018. Źródło: CIRE

   

  Jak to wpłynie na odbiorców?

  Sytuacja na rynku hurtowym nigdy nie pozostaje bez wpływu na wysokość rachunków płaconych przez odbiorców końcowych. Drożejące uprawnienia do emisji i wyższa cena energii na giełdzie w dłuższym terminie mogą wpłynąć na ceny oferowane wszystkim grupom – dużym, średnim, jak i małym przedsiębiorstwom, a także gospodarstwom domowym.

  W dużym stopniu odczuć to mogą przede wszystkim największe przedsiębiorstwa produkcyjne, wykazujące bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię. Wyższe ceny energii w Polsce mocniej mogą odczuć krajowi eksporterzy i przedsiębiorstwa działające międzynarodowo, konkurujące z firmami czerpiącymi energię z tańszych rynków. W przypadku dalszego wzrostu cen, polski biznes będzie musiał zmierzyć się z problemem rosnących kosztów.

  Jak ograniczyć skutki wzrostu cen?

  Obecnie polski rząd dostrzega problem, proponując rozwiązania mające na celu upłynnienie rynku i zmniejszenie dynamiki wahań (o potencjalnym 100% obligo giełdowym na energię elektryczną, pisaliśmy na naszej stronie). Należy jednak pamiętać, że obserwowany wzrost cen energii w dużej mierze związany jest z profilem polskiej energetyki i kluczowym udziałem węgla w krajowym miksie energetycznym. Wprawdzie sytuację mogłaby zmienić dywersyfikacja źródeł i zwiększenie produkcji ze źródeł odnawialnych. Wymagałoby to jednak woli politycznej, opracowania odpowiednich regulacji i przede wszystkim zmiany kierunku obecnej polityki energetycznej.

  Z punktu widzenia przedsiębiorstw, uniewrażliwienie się na zmiany cen energii w dłuższym terminie nie jest łatwe. Z pomocą może jednak przyjść możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i wybór podmiotu oferującego najlepsze warunki. Firmy zajmujące się sprzedażą energii proponują różne rozwiązania i ceny energii, a wybór najkorzystniejszej oferty, może złagodzić potencjalnie skutki sytuacji na giełdzie.

  Ponadto, szukając nowego sprzedawcy, dobrze jest skupić się przede wszystkim na podmiocie oferującym stałe ceny energii przez cały okres obowiązywania umowy. Nie wszystkie firmy oferują takie rozwiązanie, a warto z niego skorzystać – w warunkach drożejącej energii, może być okazać się bardzo użyteczne.

  Wszystkich przedsiębiorców szukających sprzedawcy oferującego najniższe, stałe ceny energii, zachęcam zatem do zainteresowanie się ofertą FITEN i kontaktu – telefonicznie: 32 775 94 64 lub mailowo: energia@fiten.pl .

  Krzysztof Czajka, Członek Zarządu FITEN SA

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI