mobile logo


featured image

Wyjątkowo wysoki obrót energią w marcu!

posted on 9 kwietnia 2018 / IN Aktualności /

Towarowa Giełda Energii odnotowała bardzo dobry miesiąc pod względem obrotu energią elektryczną. Marzec okazał się na najlepszym miesiącem od listopada 2015 r.

Obrót energią elektryczną w rynkach warszawskiej TGE wyniósł w ubiegłym miesiącu 20,5 TWh, co oznacza wzrost o 164% wobec marca 2017 r.

Na rynku terminowym (RTT) wolumen obrotu kształtował się na poziomie 17,9 TWh, czyli o 221% wyższym rdr. Sam wynik RTT, podobnie jak łączny wolumen obrotu na rynkach energii, okazał się najwyższy od listopada 2015 r.

Rynek spot, na którym transakcje realizowane są najpóźniej w drugim dniu roboczym, w marcu odnotował obrót na poziomie blisko 2,6 TWh. Oznacza to wzrost o 18% rdr oraz najwyższy wynik od grudnia 2016 r.

Marzec wraz z wyższymi wolumenami obrotu, przyniósł również wzrost cen energii. Średnioważona cena BASE (kontrakt z dostawą 1 MWh w każdej godzinie doby) na Rynku Dnia Następnego wyniosła w marcu 203,68 zł/MWh (wzrost o 8,29 zł/MWh wobec lutego br.), natomiast średnioważona cena kontraktu rocznego na RTT z dostawą 2019 r. wyniosła 190,33 zł/MWh, co oznacza wzrost o 12,55 zł/MWh wobec ceny w lutym.

Dobry okres odnotował również hurtowy rynek gazu, na którym całkowity wolumen obrotu w marcu wyniósł ponad 9,4 TWh i przełożył się na wzrost 28% rdr. Ponadto, jak podkreśla giełda, ostatnie miesiące to „zdecydowanie najlepszy kwartał w historii obrotów na Rynku Dnia Bieżącego gazu, na który złożyły się trzy najlepsze dotychczas pod względem wolumenu miesiące w historii notowań na tym rynku.”

Wszystkich zainteresowanych hurtowym rynkiem energii zapraszamy do zamieszczonego na naszym blogu ostatniego podsumowania rocznego na TGE.

Przedsiębiorców zainteresowanych zmianą sprzedawcy energii elektrycznej lub gazu ziemnego prosimy o kontakt pod numerem telefonu 32 775 94 64 lub drogą mailową: energia@fiten.pl.

  • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI