mobile logo


featured image

Opłata mocowa od 2021 r.

posted on 29 grudnia 2017 / IN Aktualności /

W związku z przyjęciem ustawy o rynku mocy, już za trzy lata na rachunkach za energię elektryczną pojawi się nowy składnik – opłata mocowa.

Dodatkowa opłata wiąże się z wprowadzeniem w Polsce rynku mocy, czyli dwutowarowego modelu organizacji systemu elektroenergetycznego, w którym poza energią elektryczną, towarem jest również moc (rozumiana jako gotowość wytwórców do dostaw energii w sytuacjach większego zapotrzebowania). Otrzymywane za moc wynagrodzenie ma skłonić producentów energii o realizacji inwestycji w stabilne moce wytwórcze i w konsekwencji – zwiększyć  bezpieczeństwo dostaw.

Oferty dotyczące wysokości oczekiwanego wynagrodzenia za moc będą wyłaniane w specjalnych aukcjach od grudnia 2018 r., w których rolę arbitra pełnić będzie Urząd Regulacji Energetyki.

Jak wprowadzenie rynku mocy wpłynie na rachunki odbiorców końcowych? Ostateczne opłaty uzależnione mają być od rezultatów aukcji. Według stanowiska Ministerstwa Energii, przeciętny rachunek dla gospodarstw domowych nie przekroczy 10 zł miesięcznie. W zamian odbiorcy otrzymać mają gwarancję nieprzerwanych dostaw energii, nawet w sytuacjach bardzo wysokiego zapotrzebowania.

Szerzej o rynku mocy pisaliśmy w kwietniu na naszym blogu.

  • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    NEWSLETTER
    >
    Zapisz się na newsletter

    dołącz do nas