mobile logo


featured image

Ilu odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu w 2018 r.?

posted on 4 marca 2019 / IN Aktualności /

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przedstawił dane na temat liczby zmian sprzedawcy gazu ziemnego w 2018 r. W okresie tym spółkę obrotu zmieniło blisko 54 tys. odbiorców.

Podobnie, jak na rynku energii elektrycznej, również na rynku gazu ziemnego funkcjonuje tzw. zasada TPA (Third-Part Access), umożliwiająca wszystkim odbiorcom swobodny wybór sprzedawcy. W ubiegłym roku, na rynku energii elektrycznej na krok ten zdecydowało się ponad 70 tys. klientów. Jak sytuacja wyglądała w przypadku odbiorców gazu?

W 2018 r. sprzedawcę gazu ziemnego zmieniło 53,9 tys. odbiorców końcowych, czyli niewiele mniej wobec blisko 58 tys. zmian rok wcześniej. Jednocześnie spadek tej wartości o 7% rdr oznacza przełamanie kilkuletniej tendencji stabilnego wzrostu liczby zmian sprzedawcy na krajowym rynku błękitnego paliwa.

Mimo, że w ubiegłym roku na rynku gazu dokonano mniej zmian sprzedawcy, niż rok wcześniej, praktyka ta pozostaje bardzo skutecznym narzędziem w rękach odbiorców szukających oszczędności z tytułu niższych rachunków. Sam proces zmiany sprzedawcy jest bardzo prosty, formalności po stronie klienta są ograniczone do minimum, za to potencjalne korzyści mogą być naprawdę spore. Szczególnie jeśli mówimy o odbiorcach biznesowych – wyjaśnia Krzysztof Czajka, Członek Zarządu FITEN S.A.

Łączna liczba zmian na koniec 2018 r. przekroczyła już 190,3 tys., rosnąc w stosunku do 2016 r. o 40%. Jak wskazują dane URE, za ponad 95% dokonywanych zmian odpowiadają odbiorcy w Grupach taryfowych W1-4, czyli głównie gospodarstwa domowe.

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych zmianą sprzedawcy gazu lub ofertą FITEN w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 32 775 94 64 oraz drogą mailową: gaz@fiten.pl.

  • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI