mobile logo
 • Blog ekspercki FITEN

  Doradcy FITEN SA są do Twojej dyspozycji
  pon-pt, 8.00 - 16.00,
  32 775 94 64, fiten@fiten.pl


 • featured image

  24 godz. na zmianę sprzedawcy energii i gazu

  posted on 23 marca 2018 / IN Blog /

  Błyskawiczna zmiana sprzedawcy, przejrzystość i większe prawa klientów. W Parlamencie Europejskim trwają pracę nad nowymi przepisami.

  W lutym br. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE przyjęła projekt przepisów mających za zadanie zwiększyć prawa odbiorców, a także uprościć i przyspieszyć procedurę sprzedawcy energii elektrycznej. Przyjrzyjmy się najważniejszym propozycjom dotyczącym klientów na rynku energii.

  Proste rachunki za prąd

  Jednym z elementów proponowanych zmian jest uproszczenie zapisów w rachunkach za energię elektryczną, które obecnie często bywają dla klientów niezrozumiałe. Rachunki przekazywane przez europejskich sprzedawców energii mają być proste i jasno ujmować informacje o zużyciu i opłatach. Poza zapewnieniem większej transparentności, praktyka ta ograniczyłaby negatywne incydenty w relacjach odbiorca-sprzedawca energii, w tym przypadki nadużyć ze strony nieuczciwych sprzedawców.

  Inteligentne liczniki energii

  Odbiorcom ma również przysługiwać możliwość złożenia wniosku o inteligentny licznik energii, rejestrujący zużycie oraz samodzielnie przesyłający informacje do firmy energetycznej, bez konieczności osobistego odczytu. Dodajmy, że zgodnie z założeniami UE, do 2020 r. 80% liczników energii powinny stanowić liczniki inteligentne, zakładając że będzie to opłacalne.

  Większy dostęp do informacji

  Kolejną propozycją jest zapewnienie wszystkim odbiorcom energii na terenie Unii Europejskiej dostępu do  bezpłatnych narzędzi umożliwiających porównywanie cen energii i ofert sprzedawców (choć należy zaznaczyć, że w wielu krajach, również w Polsce, takie narzędzia już funkcjonują). Po wejściu w życie nowych regulacji, spełniałyby one określone standardy jakościowe, zwiększałyby transparencję rynku i stanowiły cenne źródło informacji dla klientów.

  Zmiana sprzedawcy w 24 godziny

  Na rynkach europejskich, również w Polsce, funkcjonuje zasada TPA (Third-party Access), umożliwiająca wszystkim odbiorcom swobodny wybór sprzedawcy energii. Nowe regulacje UE miałyby na celu ułatwienie oraz istotne przyspieszenie tej procedury. Zgodnie z proponowanymi zmianami, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy, zmiana sprzedawcy miałaby być możliwa bezpłatnie i w czasie do 24 godzin! Opłaty za rozwiązanie umowy przed jej zakończeniem miałyby natomiast zostać zredukowane.

  Rynek nie ma się źle

  Proponowane przez PE zmiany, w przypadku ich wejścia w życie, powinny przełożyć się na zwiększenie przejrzystości rynku oraz wzrost świadomości odbiorców i generalnie – wzmocnienie ich pozycji.

  Należy jednak zaznaczyć, że na rynku już dziś nie brakuje rzetelnych sprzedawców, dla których dobre relacje z odbiorcami są kluczowym priorytetem. Również sama zmiana sprzedawcy jest obecnie dość prostym przedsięwzięciem, w którym – tak jak to robimy w FITEN – aktywne wsparcie oferuje nowy sprzedawca. Na rynku energii z prawa tego skorzystało już ponad 752 tys. odbiorców zainteresowanych niższymi rachunkami lub korzystniejszymi warunkami umów. Zapraszam do zainteresowania się tym tematem, w szczególności firmy i instytucje, w przypadku których – z uwagi na wyższe zużycie – korzyści mogą być bardzo odczuwalne.

  Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych zmianą sprzedawcy, proszę o kontakt: energia@fiten.pl oraz pod numerem telefonu 32 775 94 64.

  Krzysztof Czajka

  Członek Zarządu FITEN S.A.

 • SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI